Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-Recepty na Tabletki Antykoncepcyjne (Antykoncepcja Hormonalna) .

Średni Czas realizacji: nawet 15 min (zależy od kolejki oczekujących) |59,99zł



Wypełnij formularz

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!


Recepta online na tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kobieta nie zauważy, że kończy jej się blister i w porę nie dopilnuje, by otrzymać nową receptę od swojego ginekologa. Wówczas receptę kontynuującą może wypisać również inny lekarz – także po konsultacji online, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdy czas bardzo nagli, a ciężko umówić się na stacjonarną wizytę lekarską.


Jak kupić konsultacje lekarską z e-receptą na tabletki antykoncepcyjne ?


Tabletki antykoncepcyjne - co to jest?

Tabletki antykoncepcyjne to typ antykoncepcji hormonalnej. Tabletki antykoncepcyjne należą do jednych z najwygodniejszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed ciążą, ponadto często przepisywane są przez lekarzy także w innych celach – np. gdy kobieta zmaga się z uciążliwymi bólami menstruacyjnymi lub bardzo intensywnymi krwawieniami, a także z ostrym przypadkiem trądziku. Podstawowym działaniem tabletek antykoncepcyjnych jest hamowanie owulacji. Oprócz tego zmieniają one również konsystencję śluzu szyjkowego, co pomaga w ochronie przed nieplanowaną ciążą.


Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Podstawą skuteczności tabletek antykoncepcyjnych jest regularność ich stosowania. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej godzinie. Oczywiście porę dnia kobieta może ustalić samodzielnie, zgodnie ze swoją aktywnością, jednak należy trzymać się ustalonego wcześniej czasu zażywania preparatu. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie utrzymanie w organizmie stałego poziomu hormonów.

Dawkowanie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne przyjmuje się doustnie raz dziennie w tych samych godzinach, zgodnie z kolejnością oznaczoną na opakowaniu. Każdego dnia przyjmuje się jedną tabletkę. W niektórych typach tabletek antykoncepcyjnych po trzech tygodniach stosowania robi się tydzień przerwy (wówczas nie zażywa się żadnych tabletek), w innych natomiast tabletki antykoncepcyjne bierze się nieprzerwanie – blister za blistrem.


Tabletki Antykoncepcyjne - podstawowe informacje

Tabletki antykoncepcyjne są preparatami hormonalnymi, których główne zadanie polega na niedopuszczeniu do owulacji (komórka jajowa nie jest uwalniana z jajników). Inne ich działanie polega również na zmianie parametrów śluzu, by utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, a także na zmianie właściwości błony śluzowej macicy, by zapobiec zagnieżdżeniu się zarodka.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna, w tym także tabletki antykoncepcyjne, wpływa na organizm kobiety w znacznym stopniu. By była ona bezpieczna, powinna być dobrana przez lekarza-ginekologa, na podstawie wywiadu lekarskiego. Przeciwskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może być np.:

  • Podstawową zaletą stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest ich wysoka skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży,
  • Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne sprawiają również, że bóle menstruacyjne są mniej dokuczliwe, a obfite krwawienia tracą na intensywności.
  • Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ponadto ryzyko raka jajników, endometrium czy ryzyko zapalenia narządów rodnych.
  • Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych łagodzi również PMS i ma duży wpływ na regulowanie cyklu.
  • W wielu przypadkach przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się także z poprawą cery, w tym eliminacją lub złagodzeniem trądziku.
  • Zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest również fakt, że ich stosowanie można przerwać w dowolnym momencie.

Wady tabletek antykoncepcyjnych

Choć tabletki antykoncepcyjne należą do jednych z najwygodniejszych i najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed nieplanowaną ciążą, posiadają również wiele wad, dlatego decyzja o ich przyjmowaniu powinna być przemyślana, a dobór odpowiedniego preparatu powinien być wykonany przez lekarza-specjalistę.

  • Jeśli tabletki antykoncepcyjne zostaną nieprawidłowo dobrane, ich przyjmowanie może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych.
  • Za dużą wadę tabletek antykoncepcyjnych niektóre kobiety uważają konieczność ich bardzo regularnego przyjmowania. Ważna jest tutaj samodyscyplina - tabletki tego typu zwykle należy przyjmować codziennie, w bardzo zbliżonych porach, a najlepiej o tej samej porze każdego dnia.
  • Wadą antykoncepcji hormonalnej, w tym także tabletek antykoncepcyjnych, jest zwiększanie ryzyka wystąpienia chorób zakrzepowych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które ukończyły już 35-rok życia, a przy tym zmagają się z nadwagą lub otyłością, prowadzą niezdrowy tryb życia (np. palą papierosy) lub cierpią na choroby takie jak nadciśnienie czy hipercholesterolemia.

Wskazania do zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Podstawowym wskazaniem do zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest dojrzałość płciowa i aktywność seksualna, gdy kobieta nie planuje zajść w ciążę.

Przeciwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna, w tym także tabletki antykoncepcyjne, wpływa na organizm kobiety w znacznym stopniu. By była ona bezpieczna, powinna być dobrana przez lekarza-ginekologa, na podstawie wywiadu lekarskiego. Przeciwskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może być np.:

  • ciąża potwierdzona lub podejrzewana,
  • cukrzyca,
  • nadwaga oraz otyłość,
  • poważne nadciśnienie,
  • choroba wieńcowa lub choroba naczyń mózgowych,
  • zakrzepica żylna lub występowanie jej w rodzinie,
  • hiperlipidemia,
  • poważnie upośledzona czynność wątroby,,
  • nowotwory stwierdzone lub podejrzewane, w tym zwłaszcza rak piersi, trzonu macicy, jajników, odbytnicy, tarczycy i przysadki,,
  • palenie papierosów, gdy wiek kobiety to więcej niż 35 lat.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne cenione są za swoją bardzo wysoką skuteczność. Trzeba jednak mieć na uwadze, że skuteczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych w głównej mierze zależna jest od dyscypliny w ich zażywaniu. Mowa tu zwłaszcza o regularności dziennej i godzinowej przyjmowania preparatu, bez pomijania jego dawek. Na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wpływać mogą ponadto niektóre leki, a także choroby przewodu pokarmowego, biegunka i wymioty.

„Tabletki Antykoncepcyjne - skutki uboczne

Źle dobrana antykoncepcja hormonalna, w tym również nieprawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne, to szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Mogą to być między innymi wahania wagi, mdłości, bóle piersi, a także zawroty głowy oraz różnego rodzaju problemy skórne. Oczywiście skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych dziś są znacznie mniejsze niż jeszcze parę lat temu – aktualnie środki te zawierają mniejszą zawartość hormonów, dzięki czemu ich negatywny wpływ na organizm jest mniejszy. Mimo wszystko należy liczyć się z możliwymi działaniami niepożądanymi, do których zaliczyć można np.:

  • powiększenie, tkliwość i bolesność piersi,
  • wzrost ciśnienia tętniczego i kołatanie serca,
  • problemy skórne, w tym trądzik, łojotok i wysypka,
  • Jeśli pojawią się skutki uboczne związane z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych, warto rozważyć zmianę preparatu na inny – bardzo prawdopodobne, że inna dawka hormonów nie będzie wpływała tak samo negatywnie na organizm.


Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne to środki doustne, które dostępne są w wielu wariantach, różniących się między innymi zawartością hormonów. Do najpopularniejszych z nich należą:


Recepta online na tabletki antykoncepcyjne - jakie korzyści ma takie rozwiązanie?

Recepta online na tabletki antykoncepcyjne może okazać się dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które posiadają już dobrane przez ginekologa, odpowiednie dla siebie tabletki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji nagłych, gdy kobieta zorientuje się, że opakowanie tabletek się kończy i potrzebuje szybko otrzymać receptę na kontynuację przyjmowania preparatu, bez zbędnych przerw. Jeśli ciężko umówić się na wizytę stacjonarną do ginekologa czy lekarza pierwszego kontaktu, a czas nagli – recepta online na tabletki antykoncepcyjne może być ostatnią deską ratunku.


Tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Tabletki antykoncepcyjne można w Polsce kupić wyłącznie na receptę. By otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne, konieczna jest rzetelna konsultacja lekarska. Przed wystawieniem recepty lekarz-specjalista powinien przeprowadzić pogłębiony wywiad medyczny, który pomoże mu w poznaniu stanu zdrowia pacjentki, jej aktywności seksualnej i stylu życia, przebytych przez nią chorób, przyjmowanych na stałe leków, a także chorób, które pojawiały się w jej najbliższej rodzinie. By prawidłowo dobrać tabletki antykoncepcyjne, w niektórych przypadkach konieczne będzie również wykonanie bardziej szczegółowych badań ginekologicznych lub cytologicznych. Dopiero po szczegółowym wywiadzie i wykluczeniu jakichkolwiek przeciwskazań do zażywania tabletek antykoncepcyjnych, lekarz wystawia receptę na dobrany preparat.


Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?

Recepta na tabletki antykoncepcyjne może być wystawiona nie tylko przez lekarza ginekologa, ale również przez lekarza innej specjalizacji. By dobrać odpowiedni preparat, który nie będzie szkodliwy dla organizmu, warto skonsultować się z ginekologiem. O przedłużenie recepty można natomiast poprosić również lekarza rodzinnego, ponadto istnieje możliwość skorzystania z porady lekarskiej online, po której również można otrzymać receptę na stosowane tabletki antykoncepcyjne.


Tabletki antykoncepcyjne a inne leki

Doustna antykoncepcja hormonalna nie może być stosowana z niektórymi rodzajami leków. Między innymi właśnie dlatego istotny jest szczegółowy wywiad lekarski, zanim kobieta otrzyma receptę na wybrany preparat. Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być łączone np. z niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi, przeciwgruźliczymi, a także niektórymi lekami przeciwbakteryjnymi i stosowanymi w przypadku wirusa HIV. Do grupy tej zaliczyć można również leki immunosupresyjne, antydepresanty i preparaty z dziurawca. Szczegółowa informacja o lekach, których nie powinno się stosować z preparatem znajduje się w jego ulotce. Wiele pytań pojawia się zwłaszcza odnośnie jednoczesnego stosowania antybiotyków i tabletek antykoncepcyjnych – choć krótkotrwałe przyjmowanie antybiotyku nie powinno negatywnie wpłynąć na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych, dla pewności warto wspomóc się antykoncepcją mechaniczną.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Choć nie wykazano zmniejszenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych na skutek spożywania alkoholu, należy mieć na uwadze, że żadne leki nie powinny być łączone z alkoholem. Przede wszystkim rośnie tu ryzyko wymiotów, które mogą uniemożliwić wchłanianie tabletki. Stan upojenia alkoholowego to również mniejsza kontrola nad własnym ciałem i koncentracją – łatwo tu np. o pominięcie dawki.

Tabletki antykoncepcyjne a owulacja

Głównym zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest hamowanie owulacji. Odpowiadają za to znajdujące się w składzie preparatu hormony. W czasie prawidłowego stosowania dobrze dobranych tabletek antykoncepcyjnych nie powinno zatem dochodzić do owulacji, więc w tym czasie kobieta jest bezpłodna. Jest to stan przejściowy, który mija po odstawieniu tabletek.

Tabletki antykoncepcyjne a okres

W trakcie przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, czyli tabletek antykoncepcyjnych, nie mamy do czynienia z miesiączką w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Występujące krwawienia to tzw. krwawienia z odstawienia – jest to reakcja organizmu na zmniejszoną dawkę hormonów w czasie przyjmowania niehormonalnych tabletek placebo czy tygodniowego odstawienia tabletek hormonalnych. Może się zdarzyć również, że krwawienie wcale nie nastąpi – dotyczy to zwłaszcza tych tabletek, które przyjmuje się w trybie ciągłym, bez odstawiania, czyli tabletek jednoskładnikowych.


Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w ciąży

Tabletki antykoncepcyjne stosowane są w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży. Nie powinno się zatem zażywać ich, kiedy ciąża została potwierdzona lub kobieta podejrzewa, że może być w ciąży. Jak każda inna metoda antykoncepcji, również tabletki antykoncepcyjne nie są w 100% skuteczne. Zdarzyć może się zatem, że kobieta nie wie, że jest w ciąży i przez jakiś czas nieświadomie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne – warto wówczas niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem.


Tabletki antykoncepcyjne cena. Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne?

Ceny tabletek antykoncepcyjnych bywają bardzo zróżnicowane, stąd ciężko podać konkretny przedział, w którym się zamykają. W sprzedaży dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które można kupić już za 8-9 złotych, są również takie, za które trzeba będzie zapłacić nawet 50 złotych. .


Tabletki antykoncepcyjne opinie

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być świadome. Oczywiście opinie o tabletkach antykoncepcyjnych bywają różne, co związane jest między innymi ze sposobem wychowania, religią czy wyznawanymi wartościami etycznymi. Znajdą się z pewnością osoby, które szczególnie cenią tego typu formę zabezpieczenia przed ciążą – inne natomiast na zawsze pozostaną im przeciwne, np. ze względu na obawę o skutki uboczne ich stosowania. Rozpoczęcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej powinno być skonsultowana z lekarzem.


Tabletki antykoncepcyjne – często zadawane pytania

Decyzja o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych powinna być świadoma i przemyślana. Przed zdecydowaniem się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych warto zapoznać się z mechanizmem ich działania, a także skonsultować się z lekarzem specjalistą, w celu dobrania odpowiedniego preparatu. Pomocne mogą również okazać się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie tabletek antykoncepcyjnych:

Jak należy prawidłowo przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Najważniejsza w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest regularność. Należy przyjmować je każdego dnia i o tej samej porze, by dawka hormonów w organizmie nie ulegała znacznym wahaniom. Oczywiście przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zależy od ich rodzaju:  tabletki antykoncepcyjne „21+7 dni przerwy” należy przyjmować regularnie przez trzy tygodnie, następnie trzeba zaprzestać przyjmowania preparatu na 7 dni, po czym zaczyna się kolejny blister.  tabletki antykoncepcyjne „21+7 tabletek placebo” należy przyjmować regularnie przez cztery tygodnie (w pierwszej kolejności przyjmuje się tabletki hormonalne, potem niehormonalne), następnie trzeba rozpocząć kolejny blister.  tabletki antykoncepcyjne „24+4 tabletki placebo” należy przyjmować regularnie przez cztery tygodnie (w pierwszej kolejności należy przyjąć tabletki hormonalne, potem niehormonalne), następnie trzeba rozpocząć kolejny blister.  tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe należy przyjmować regularnie przez cztery tygodnie, następnie trzeba bez przerwy rozpocząć kolejny blister.

Czym są tabletki antykoncepcyjne i kiedy można je stosować?

Tabletki antykoncepcyjne należą do doustnych preparatów hormonalnych, które stosuje się w celu zapobiegania ciąży. Mogą być stosowane wyłącznie przez dojrzałe płciowo kobiety, które nie posiadają ku temu przeciwskazań zdrowotnych.

Czy potrzebuję receptę, by kupić tabletki antykoncepcyjne?

W Polsce wszystkie leki zaliczane do antykoncepcji hormonalnej, w tym także tabletki antykoncepcyjne, mogą być kupione wyłącznie na receptę. Nie ma możliwości kupienia tabletek antykoncepcyjnych bez recepty, ponieważ preparat powinien być dobrany do stanu zdrowia, predyspozycji zdrowotnych i stylu życia kobiety przez ginekologa, po szczegółowym wywiadzie lekarskim i ewentualnych badaniach dodatkowych.

Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne dla zdrowia?

Tabletki antykoncepcyjne to środki hormonalne, które nie działają miejscowo, tylko wpływają na cały organizm kobiety. Bardzo ważne jest zatem prawidłowe dobranie tabletek antykoncepcyjnych przez ginekologa, a także ich właściwe stosowanie. Istotne jest również regularne wykonywanie badań diagnostycznych, by kontrolować funkcjonowanie organizmu. O ewentualnych skutkach ubocznych informuje każdy producent w ulotce preparatu.

Czy zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych może opóźnić miesiączkę?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zwykle reguluje cykl, przez co krwawienia pojawiają się dość regularnie. Nie są to jednak tradycyjne miesiączki, tylko krwawienia z odstawienia, związane z mniejszą dawką hormonów. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może (ale nie musi) zdarzyć się opóźnienie okresu i nieregularność cykli – jeśli sytuacja będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, należy skonsultować się z ginekologiem.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być łączone z innymi lekami, które przyjmuje się przewlekle?

Niektóre leki mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych i nie powinny być z nimi łączone. Szczegółowy wykaz takich leków znajduje się w ulotce dołączonej do konkretnego preparatu. Dotyczyć może to między innymi niektórych leków przeciwpadaczkowych, przeciwgruźliczych, immunosupresyjnych, antydepresantów, preparatów z dziurawca, a także niektórych leków przeciwbakteryjnych i stosowanych w przypadku wirusa HIV. Ważne, by przed otrzymaniem recepty poinformować lekarza o przyjmowanych przez siebie lekach.

Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może negatywnie wpłynąć na moja płodność?

Główne działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na wstrzymywaniu owulacji. Jeśli nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, plemniki nie będą miały z czym się połączyć, więc nie dojdzie do zapłodnienia. Czas prawidłowo przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych jest zatem zwykle czasem bezpłodności kobiety, jednak jest to efekt całkowicie odwracalny. Gdy kobieta odstawi tabletki antykoncepcyjne, płodność powinna w niedługim czasie wrócić do normy. Należy jednak liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może sprawić, że powrót do pełnej płodności będzie dłuższy. Trzeba również dodać, że na płodność wpływa wiele czynników i nie zawsze jest to kwestia hormonów czy stosowanej wcześniej metody antykoncepcji – jeśli kobieta zaobserwuje problemy z zajściem w ciążę, warto zgłosić się do ginekologa.