e-Konsultacja z możliwością Recepty Online | E-recepta

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-Recepty online.

Czas realizacji: ok 15 min. | 59,99 zł



Wypełnij formularz

Otrzymaną E-receptę Online można zrealizować w każdej aptece w Polsce!


E-Recepta online

Jeszcze do niedawna, by otrzymać receptę na leki, konieczna była wizyta stacjonarna u lekarza. Dziś jednak bardzo prężnie działają e-poradnie, które wykorzystują nowoczesne technologie, by świadczyć wiele podstawowych usług medycznych dla pacjentów. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość konsultacji online ze specjalistą, a także e-recepta online, którą można bez problemu zrealizować w każdej aptece.


Jak kupić recepte online z konsultacją lekarską?


Czym jest recepta online?

Najprościej mówiąc, recepta online jest wynikiem e-konsultacji lekarskiej, czyli konsultacji lekarskiej prowadzonej najczęściej za pomocą Internetu. Recepta online to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą aktualnie udać się na tradycyjną wizytę lekarską, jednak potrzebują pilnie przedłużyć ważność starej recepty lub otrzymać nową.


Co to jest e-recepta?

E-recepta to nic innego jak elektroniczna wersja recepty papierowej, którą otrzymuje się podczas wizyty u lekarza. Od niedawna to właśnie e-recepta stanowi podstawową formę wystawiania recept – odchodzi się natomiast od recept stosowanych dotychczas tradycyjnie, czyli tych wypisywanych ręcznie, czy też drukowanych. E-receptę można otrzymać bezpośrednio na swój adres mailowy w formie PDF lub na telefon – w formie SMS. Jeśli posiadamy Internetowo Konto Pacjenta, e-recepta będzie również dostępna na profilu.


Czy e-recepta różni się od recepty online?

Należy uściślić, że recepta online to nie jest to samo, co e-recepta, choć są one ze sobą poniekąd powiązane:

  • E-recepta to wystawiany przez lekarza z uprawnieniami dokument elektroniczny, który jest niezbędny do wykupienia w aptece przepisanego leku.

  • Recepta online to natomiast następstwo konsultacji lekarskiej online, czyli wywiadu lekarskiego prowadzonego za pośrednictwem Internetu, bez kontaktu osobistego na linii lekarz-pacjent. W trakcie takiego wywiadu lekarz może uznać za stosowne wystawienie recepty na leki – wówczas pacjent otrzymuje e-receptę online.

  • E-recepta online to zatem recepta wystawiana przez uprawnionego lekarza po e-konsultacji lekarskiej, jeśli w wywiadzie medycznym stwierdzi on zasadność jej wydania i brak przeciwskazań do przyjęcia danego leku. Taką e-receptę online można otrzymać bez wychodzenia z domu, gdyż konsultacje z lekarzem można odbyć w formie zdalnej.


  • Jak działa e-recepta?

    E-recepta jest dokumentem wiążącym – każda apteka w Polsce ma obowiązek tego typu receptę zrealizować. By tak się stało, należy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz otrzymany SMS-em czterocyfrowy kod. Można również wydrukować plik PDF wysłany mailem – wówczas farmaceuta zeskanuje znajdujący się tam kod. Ostatnią opcją jest wgląd do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie również dokument zostanie zapisany, gdyż do wystawienia e-recepty niezbędny jest numer PESEL.


    Recepta online – cena

    Recepta online jest usługa płatną. Jest to bowiem, jak wspomniano wcześniej, wynik konsultacji lekarskiej, który może (jednak nie musi) zakończyć się wystawieniem e-recepty online na konkretne leki. Recepta online dotyczy najczęściej lekarzy prowadzących prywatną praktykę bądź zatrudnionych w ośrodkach medycznych niemających kontraktu z NFZ. Automatycznie zatem recepta online jest płatna. Ile kosztuje recepta online? Cena w Internecie waha się, zależnie od specjalizacji lekarza, jednak najczęściej mieści się w przedziale 60-130 zł.


    Jak otrzymać e-receptę online bez wizyty u lekarza?

    E-recepta online wystawiana jest przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego za pośrednictwem Internetu. Jeśli lekarz stwierdzi zasadność wystawienia e-recepty, a wywiad medyczny nie wykaże przeciwskazań do przyjmowania danego leku, lekarz wypisze e-receptę online. W przypadku niektórych leków, lekarz może poprosić przed wypisaniem e-recepty online o przesłanie aktualnych skanów wyników badań lekarskich, zaświadczenia lekarskiego lub innej dokumentacji medycznej. Nie wszystkie grupy leków są ponadto przepisywane online – dotyczy to np. leków o działaniu narkotycznym.

    Jak zamówić e-receptę online?

    Aby otrzymać e-receptę online, konieczna jest uprzednia konsultacja lekarska ze specjalistą. Można ją odbyć w formie zdalnej, bez konieczności wychodzenia z domu. Może to być teleporada, wideokonsultacja lub wywiad medyczny w formie formularza, zawierającego pytania, które standardowo zadaje lekarz w trakcie konsultacji. Na stronie nie trzeba się rejestrować – wystarczy rzetelnie uzupełnić dostępny formularz medyczny, który następnie zweryfikuje lekarz, by ocenić stan zdrowia pacjenta, a także ocenić wskazania i przeciwskazania do przyjęcia leku. Wypełnienie takiego formularza zajmuje nie więcej niż 30 sekund, jednak należy zaznaczyć, że dla własnego bezpieczeństwa należy uzupełnić wszystko zgodnie z prawdą.

    Gdzie można zrealizować e-receptę online?

    E-recepta online może zostać zrealizowana w każdej polskiej aptece. Jest to pełnoprawny dokument uprawniający do wykupu leków. E-recepta online może być także zrealizowana w aptece internetowej, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie będzie tu opcji dostawy do domu, a wyłącznie opcja odbioru skompletowanego zamówienia w punkcie stacjonarnym apteki (wyjątkiem są osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności).

    Jak zrealizować e-receptę w aptece?

    Aby zrealizować e-receptę w aptece, wystarczy podać farmaceucie otrzymany SMS-em kod czterocyfrowy oraz swój numer PESEL. E-recepta może być również zrealizowana, jeśli podamy farmaceucie wydrukowany plik PDF z wiadomości mailowej – wówczas farmaceuta zeskanuje znajdujący się tam kod, by sprawdzić, jakie leki zostały przepisane przez lekarza. E-recepta dostępna jest również w Internetowym Koncie Pacjenta, o ile takowe posiadamy.


    Dlaczego recepta online jest ważna?

    Konsultacje online z lekarzem to dostępna przez całą dobę opcja, która w znaczny sposób odciąża tradycyjną służbę zdrowia, jednocześnie sprawiając, że pacjent nie musi stać w kolejkach i kontaktować się z innymi chorymi, gdy nie ma ku temu konieczności. Recepta online to korzystna alternatywa dla wizyty tradycyjnej w przychodni, a te – zwłaszcza w ostatnim czasie pandemii, ale również w sezonach grypowych – dobrze jest ograniczyć wyłącznie do niezbędnego minimum.


    Na co mogę otrzymać e-receptę?

    E-receptę można otrzymać po konsultacji lekarskiej na wszystkie dowolne leki refundowane i nierefundowane, które lekarz uzna za niezbędne do przyjmowania i jednocześnie bezpieczne przy aktualnym stanie zdrowia pacjenta. E-receptę online, czyli e-receptę wystawianą po konsultacji online, można otrzymać między innymi na:

     antykoncepcję awaryjną,  stosowane tabletki antykoncepcyjne,  leki wcześniej stosowane, jako przedłużenie terapii,  leki stosowane okresowo, np. leki na alergię,  leki stosowane na stałe, w ramach kontynuacji udokumentowanego leczenia.


    Kto może wypisać e-receptę online?

    E-receptę online może wypisać wyłącznie lekarz posiadający stosowne uprawnienia. E-recepta online wystawiana jest wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, po uprzednio wykonanym wywiadzie lekarskim, podczas którego lekarz zdecyduje o zasadności przepisania leku i nie stwierdzi przeciwskazań do jego przyjmowania.


    Recepta online
    jakie korzyści ma takie rozwiązanie?

    E-recepty online to wygodne rozwiązanie dla osób, które z różnego rodzaju przyczyn nie mogą lub nie chcą udać się na tradycyjną konsultację lekarską. To ułatwienie, gdy kolejki do lekarza są długie, a lek trzeba przyjąć w odpowiednim czasie, a także znaczna wygoda dla osób, które powinny zostać w domu, ze względu na chorobę zakaźną lub dla tych, które obawiają się zarażenia chorobą zakaźną w kolejce u lekarza.


    Czy kupowanie leków na receptę przez Internet jest możliwe i legalne?

    W internetowych aptekach można bez ograniczeń kupować z dostawą do domu leki, które dostępne są bez recepty. Zgodnie z prawem kupowanie leków na receptę przez Internet jest również możliwe i legalne, jednak apteka internetowa nie może wysłać ich bezpośrednio do domu pacjenta czy na inny wskazany przez niego adres (wyjątkiem są tutaj osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności). Sprzedaż internetowa leków na receptę podlega wielu ograniczeniom. Przede wszystkim konieczna jest oczywiście ważna recepta na dany lek, jednak może to być również e-recepta online. Po zakupie leku na e-receptę online, dostawa może być zrealizowana do stacjonarnego punktu apteki, skąd pacjent będzie mógł lek odebrać, często nawet dzień później, bez konieczności stania w kolejce i czekania na skompletowanie zamówienia.


    E-recepta refundowana czy nie?

    E-recepta wystawiana przez lekarza pracującego w przychodni mającej kontrakt z NFZ może być częściowo refundowana. Trzeba mieć jednak na uwadze, że e-recepta online najczęściej nie jest receptą refundowaną przez NFZ, co oznacza, że konieczne będzie uiszczenie opłaty 100% za lek, na który została wystawiona. Związane jest to z prywatną działalnością podmiotu leczniczego – bez kontraktu z NFZ.

    Czy recepty online są legalne?

    Zdalne konsultacje lekarskie są zgodne z prawem, podobnie jak otrzymanie po rzetelnym wywiadzie online e-recepty online, o ile oczywiście stwierdzona zostanie zasadność jej wydania i brak przeciwskazań do przyjmowania leku. Są to recepty wystawiane przez lekarzy posiadających niezbędne uprawnienia, którzy prawnie odpowiadają za swoje decyzje. Należy jednak zaznaczyć tutaj, że e-recepty online się nie zamawia i nie kupuje. Lekarz wystawia e-receptę w uzasadnionych przypadkach i co ważne – nie ma obowiązku jej wystawienia. Oznacza to, że jeśli po wywiadzie lekarskim online stwierdzi on przeciwskazania do przyjęcia leku – e-recepty online może nie wystawić.

    Jak długo jest ważna e-recepta online?

    Standardowa e-recepta, w tym także e-recepta online, ważna jest 30 dni. Czas na wykupienie liczy się oczywiście od dnia jej wystawienia. Należy pilnować terminu, ponieważ po jego upływie nie można już zrealizować e-recepty online. Należy również zaznaczyć, że istnieją grupy leków, w przypadku których termin ważności e-recepty jest inny. Dotyczy to między innymi antybiotyków.

    Zalety e-Recepty przez Internet?

    Pacjenci, którzy cenią własny czas i nie chcą godzinami dzwonić do przychodni, dojeżdżać w korkach na miejsce i stać w kolejce tylko po to, by otrzymać receptę, z pewnością docenią zalety e-recepty przez Internet. Szybka realizacja bez względu na porę zgłoszenia, brak konieczności wychodzenia z domu i mniejsze ryzyko zakażenia się chorobą zakaźną od osób stojących w kolejce to ogromne zalety tego typu rozwiązania. E-recepta przez Internet to także wygodne rozwiązanie w przypadku leków przyjmowanych na stałe bądź okresowo – gdy kończy się opakowanie, nie trzeba umawiać się do specjalisty i płacić wysokiej stawki za wizytę – jeśli nie ma medycznych przeciwskazań, można przedłużyć receptę na przyjmowane leki online, co jest opcją tańszą, szybszą i wygodniejszą.


    Wskazania do e-recepty online

    Wskazań medycznych do otrzymania e-recepty online jest wiele i określa je lekarz w trakcie prowadzonego wywiadu. E-recepta online to dobre rozwiązanie dla osób, które:  muszą przedłużyć leczenie stosowanymi wcześniej lekami, a nie mają możliwości umówienia się ze swoim lekarzem,  potrzebują nowej recepty,  potrzebują recepty na antykoncepcję awaryjną lub tabletki antykoncepcyjne.


    Recepta online – nie za darmo

    Za otrzymanie recepty online należy zapłacić. Nie jest to tradycyjny rodzaj e-recepty wystawiany przez lekarza stacjonarnego za darmo, w ramach kontraktu z NFZ, pozwalającego na darmowe konsultacje lekarskie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Recepta online jest płatna, gdyż wystawiana jest przez lekarza prowadzącego prywatną praktykę lekarską lub będącego pracownikiem leczniczych podmiotów prywatnych, nieposiadających umowy z NFZ. Koszt recepty online to zatem koszt prywatnej konsultacji lekarskiej – w tym przypadku odbywającej się zdalnie. Usługa prywatna, choć płatna, to jednak znacznie szybsza i sprawniejsza obsługa, a brak konieczności czekania w kolejkach to znaczna oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygoda.


    E-recepta online - pytania

    E-recepta online to wciąż dość nowy temat, stąd pojawiają się liczne pytania z nią związane. Oto odpowiedzi na najpopularniejsze z nich.

    Czy recepta online jest bezpieczna?

    Konsultacje online, których wynikiem często jest e-recepta online, prowadzone są wyłącznie przez uprawnionych lekarzy, którzy posiadają indywidualną praktykę lekarską bądź są pracownikami punktu leczniczego. To tacy sami lekarze, których spotkać można stacjonarnie w przychodni. Posiadają stosowną wiedzę i doświadczenie, ponadto przeprowadzają rzeczowy wywiad medyczny, zanim wypiszą ewentualną e-receptę online. Tego typu usługa jest zatem bezpieczna, o ile będziemy szczerzy podczas wywiadu lekarskiego.

    Czy każdy może otrzymać e-receptę online?

    Na konsultację online może samodzielnie zgłosić się wyłącznie osoba pełnoletnia. Otrzymanie e-recepty online nie jest jednak jednoznaczne z opłaceniem recepty online. Lekarz wystawi e-receptę online wyłącznie wtedy, gdy istnieją podstawy do przyjmowania leku i jednocześnie nie zostaną w wywiadzie medycznym stwierdzone przeciwskazania do jego przyjęcia.

    Czy uzupełnienie formularza wystarczy za wywiad medyczny?

    Standaryzowane szczegółowe formularze zawierają dokładnie takie pytania, jakie lekarz zadaje podczas standardowego wywiadu medycznego. W niektórych przypadkach może okazać się to jednak niewystarczające do wystawienia e-recepty online i lekarz może poprosić o przesłanie zdjęcia aktualnych wyników badań lekarskich, czy też innego typu dokumentów medycznych.