Tabletka Dzień Po

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-Recepty na Tabletkę dzień po.

Średni Czas realizacji: ok 15 min.(zależy od kolejki oczekujących) |59,99zł



Wypełnij formularz

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!


Tabletka "po" E-recepta Online

Antykoncepcja awaryjna była dostępna w Polsce bez recepty do roku 2017, jednak zmieniło się prawo i aktualnie „tabletka po” może być kupiona wyłącznie, jeśli otrzymamy na nią receptę od lekarza. Wiadomym jest, że w tym przypadku bardzo istotny jest czas przyjęcia leku, dlatego receptę na „tabletkę dzień po” może wystawić nie tylko ginekolog, ale również inny lekarz. Istotną informacją jest również fakt, że recepta na „tabletkę po” może być wystawiona po konsultacji online. W ten sposób można uniknąć stresu związanego z próbą rejestracji do lekarza pod presją czasu, a także stania w kolejkach itp. Recepta online na „tabletkę po”, która może zostać wystawiona po wywiadzie lekarskim online, jest pełnoprawna i można zrealizować ją w każdej aptece.


Jak kupić konsultacje lekarską z e-receptą na tabletkę "dzień po" ?


„Tabletka po" co to jest?

„Tabletki po” to antykoncepcja awaryjna. Są to leki stosowane w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży, gdy istnieje ryzyko, że odbyty stosunek może prowadzić do zapłodnienia. Na rynku dostępne są różne rodzaje „tabletek po” – różnią się one nie tylko ceną, ale również składem i substancjami czynnymi. Główne działanie wszystkich „tabletek po” polega na opóźnianiu lub całkowitym hamowaniu owulacji – nieuwolnionej komórki jajowej plemniki nie będą mogły zapłodnić, więc nie dojdzie do ciąży. Najczęściej stosowanymi w naszym kraju „tabletkami po” są: ellaOne i Escapelle.


Jak stosować „tabletkę po”?

Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana wyłącznie przez osoby, które nie posiadają ku temu przeciwskazań zdrowotnych i nie podejrzewają istniejącej już ciąży. Należy stosować ją zgodnie z zaleceniami lekarza, po zapoznaniu się z ulotką producenta. Czas na przyjęcie „tabletki po” może być różny, zależnie od leku i jego substancji czynnej. Należy jednak pamiętać, że „tabletka po” powinna być przyjęta w możliwie najkrótszym czasie od odbycia stosunku seksualnego, ponieważ wówczas będzie ona najbardziej skuteczna. Lek zwykle można przyjmować niezależnie od posiłku, przyjmuje się doustnie jedną dawkę, jednak jeśli w krótkim czasie po jego przyjęciu pojawią się wymioty (zależnie od leku mogą to być 3 godziny lub 5 godzin od zażycia leku), dla bezpieczeństwa należy przyjąć drugą tabletkę.


„Tabletka dzień po ( 72h )” - podstawowe informacje

Leki, do których zaliczyć można „tabletki po” stosowane są w celu zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę w sytuacjach awaryjnych. Mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej jest różny, zależnie od znajdującej się w składzie „tabletki po” substancji aktywnej, jednak główny cel takiego działania jest zwykle jeden: opóźnić lub całkowicie zahamować owulację, by nie doszło do zapłodnienia.

„Tabletka dzień po (72h)” wskazania

Wskazaniem do zażycia „tabletki po” jest podejrzenie, że może dojść do nieplanowanej ciąży. Oczywiście okoliczności tej sytuacji mogą być różne – nie zawsze wchodzi w grę tylko współżycie bez zabezpieczenia, ale również sytuacje, które nie zawsze da się przewidzieć. Do wskazań przyjęcia „tabletki po” należą:

  • stosunek seksualny w dni płodne bez stosowania żadnej metody antykoncepcyjnej,
  • zsunięta lub pęknięta prezerwatywa,
  • źle założony, uszkodzony lub nieprawidłowo wyjęty kapturek lub krążek, antykoncepcyjny,
  • nieprawidłowo przyjęta antykoncepcja hormonalna (pominięcie dawki, wymioty, interakcje z lekami lub alkoholem itp.).

„Tabletka dzień po” przeciwskazania.

W każdej ulotce „tabletki po” wyszczególnione są przeciwskazania do jej zażycia. Oczywiście niektóre z przeciwskazań zależne są od substancji czynnej znajdującej się w preparacie, inne związane są ze stanem zdrowotnym kobiety i przyjmowanymi przez nią lekami. Podstawowym przeciwskazaniem do zażycia „tabletki po” jest oczywiście nadwrażliwość na którykolwiek z jej składników, a także podejrzenie, że kobieta może już być w ciąży. Oczywistym przeciwskazaniem do zażycia „tabletki po” jest również niedojrzałość płciowa, ponadto należy zwrócić uwagę na niektóre choroby oraz przyjmowane leki. Właśnie dlatego tak istotną rolę pełni wywiad lekarski, który musi być przeprowadzony przed wypisaniem recepty na antykoncepcję ratunkową.

Skuteczność „tabletki dzień po”

Antykoncepcja ratunkowa nie jest 100% pewną metodą na uniknięcie nieplanowanej ciąży. Skuteczność jej działania zależy od wielu składowych. Przede wszystkim „tabletka po” będzie najbardziej skuteczna, gdy zostanie przyjęta w maksymalnie krótkim czasie po stosunku. Oczywiście producenci podają w ulotkach graniczny czas na możliwe przyjęcie leku, jednak nie warto zwlekać do ostatnich godzin, gdyż każda godzina działa tu na niekorzyść.

Skuteczność „tabletki po” zależna jest również od innych czynników – np. jej prawidłowego przyjęcia. W przypadku tabletek ellaOne lek należy przyjąć przed owulacją, w innym przypadku nie będzie już spełniał swojej roli. By „tabletka po” była skuteczna, musi mieć również szansę się wchłonąć – ewentualne wymioty w pierwszych godzinach po jej zażyciu mogą w tym przeszkodzić. Na skuteczność działania „tabletki po” mogą mieć wpływ również niektóre leki oraz choroby, dlatego przed jej przyjęciem należy szczegółowo zapoznać się z ulotką producenta lub skonsultować się z lekarzem.

„Tabletka po” - skutki uboczne

Należy pamiętać, że „tabletki po” to leki hormonalne, które mają wpływ na organizm kobiety. Nie zawsze jest to wyłącznie wpływ pożądany, czyli hamowanie owulacji – czasem mogą pojawiać się również różnego rodzaju skutki uboczne, z którymi trzeba się liczyć. Niepożądane działanie „tabletki po” może być różne, zależnie od znajdującej się w jej składzie substancji czynnej, jednak trzeba zaznaczyć, że niektóre ze skutków ubocznych zażycia antykoncepcji ratunkowej mogą być mylone ze wczesnymi objawami ciąży. Należą do nich między innymi mdłości i wymioty, zmęczenie i osłabienie, bóle podbrzusza, zawroty głowy i opóźnienie miesiączki. Jeśli tego typu objawy się pojawią, dla pewności należy wykonać test ciążowy. O niepożądanych skutkach ubocznych konkretnych leków oraz o częstotliwości ich występowania informują producenci „tabletek po” w swoich ulotkach. Z ulotkami najlepiej zapoznać się jeszcze przed przyjęciem leku, by wiedzieć, czego można się spodziewać.

Należy wspomnieć, że producenci różnie podchodzą do informowania o możliwych skutkach ubocznych swoich „tabletek po”. Zwykle podawane działania niepożądane różnią się statystyką występowania, stąd najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ulotką jeszcze przed przyjęciem leku, by wiedzieć, czego konkretnie można się spodziewać. Uogólniając podane przez producentów informacje można przyjąć, że:


Kiedy zastosować „tabletkę po”?

„Tabletki po” stosuje się, gdy kobieta ma podejrzenia, że współżycie, do którego niedawno doszło z różnych powodów może skończyć się ciążą. Mowa tutaj nie tylko o sytuacjach, gdy odbyto stosunek seksualny bez zabezpieczenia, ale również o wielu innych, ponieważ okoliczności, gdy potrzebna będzie „tabletka po” mogą być bardzo różne. „Tabletka po” może okazać się np. również ostatnią deską ratunku w momencie, gdy kobieta podejrzewa, że stosowana metoda zabezpieczenia mogła nie być w pełni skuteczna. W przypadku antykoncepcji mechanicznej zdarzyć się może np. pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy, ponadto zdarzają się sytuacje, gdy kapturek lub krążek antykoncepcyjny zostanie źle włożony, przesunie się lub uszkodzi - wówczas istnieje uzasadnione podejrzenie, że plemniki mogą przedostać się dalej i połączyć się z komórką jajową. Czasem również popularna antykoncepcja hormonalna zawodzi – np. kiedy dawka zostanie pominięta, występowały wymioty lub istnieje ryzyko, że działanie tabletek osłabiły inne leki.


„Tabletka po” bez recepty?

Na terenie większości krajów Unii Europejskiej „tabletki po” można kupić bez recepty. Jakiś czas temu było tak również w Polsce, jednak zmieniło się to w 2017 roku. Od tego czasu antykoncepcja awaryjna nie jest już w Polsce dostępna bez recepty. By „tabletkę po” móc kupić w naszym kraju, konieczny jest wcześniejszy wywiad lekarski i ustalenie, czy nie istnieją przeciwskazania zdrowotne do jej zażycia. Najczęściej, by otrzymać receptę na „tabletkę po”, nie trzeba wykonywać specjalistycznych badań, takich jak USG, cytologia czy badania krwi. Konieczne jest jednak ustalenie na podstawie rzetelnego wywiadu, czy działanie tabletki będzie dla pacjentki bezpieczne. Konsultacja z lekarzem nie musi się jednak odbywać stacjonarnie – może zostać przeprowadzona online, bez wychodzenia z domu i marnowania cennego w tym przypadku czasu na stanie w kolejkach.


Recepta online na Tabletkę Po (72h)
jakie korzyści ma takie rozwiązanie?

Antykoncepcja awaryjna to rodzaj tabletek, których skuteczność działania jest ściśle powiązana z czasem przyjęcia. Choć mechanizm działania „tabletek dzień po” bywa różny – jedno się nie zmienia: im szybciej „tabletka po” zostanie zażyta po stosunku, tym większe prawdopodobieństwo, że jej działanie będzie skuteczne. Presja czasu związana z koniecznością przyjęcia leku w porę jest tu dość duża, a niestety nie zawsze można liczyć na stosunkowo łatwe i szybkie umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską. Wówczas przydatna może być konsultacja lekarska online, na którą zwykle nie trzeba tak długo czekać. Po przeprowadzonym wywiadzie i stwierdzeniu przez uprawionego lekarza braku przeciwskazań do przyjęcia antykoncepcji awaryjnej, wystawana jest recepta online na „tabletkę po”. Można ją bez problemu zrealizować w każdej aptece.


„Tabletka dzień po” - kto może wypisać receptę?

Recepta na „tabletkę po” może zostać wystawiona wyłącznie przez uprawnionego lekarza. Zgodnie z prawem nie musi być to jednak lekarz-ginekolog. Receptę może wystawić również inny lekarz – i to nie tylko po konsultacji stacjonarnej, ale również po konsultacji online, co wielu pacjentkom pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu.


„Tabletka dzień po” a tabletki antykoncepcyjne

Warto pamiętać, że „tabletka po” jest antykoncepcją awaryjną. Nie powinna być stosowana zamiast tradycyjnych metod antykoncepcji. Tabletka po nie powinna zastępować prezerwatyw czy tabletek antykoncepcyjnych, tylko powinna być stosowana w sytuacjach, gdy mogą one zawieść. Należy również wspomnieć, że niektóre „tabletki po” mogą wchodzić w interakcje ze stosowaną antykoncepcją hormonalną. Przyjmując antykoncepcję awaryjną, trzeba się zatem liczyć z koniecznością czasowego odstawienia stosowanej antykoncepcji hormonalnej i dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcją mechaniczną. O ewentualnych interakcjach wybranej „tabletki po” z antykoncepcją hormonalną z pewnością informować będzie producent w ulotce dołączonej do preparatu.

Tabletka dzień po a alkohol

Ewentualne interakcje „tabletek po” z alkoholem z pewnością zostaną opisane w ulotce konkretnego typu antykoncepcji awaryjnej. Należy jednak zaznaczyć, że dla bezpieczeństwa nie powinno się żadnych leków łączyć z alkoholem, nawet jeśli nie jest to zaznaczone w ulotce. Mowa tu bowiem nie tylko o możliwych interakcjach, ale również o większym prawdopodobieństwie wymiotów, których skutkiem może być pozbycie się leku z organizmu, jeszcze zanim zacznie działać.

Tabletka dzień po a owulacja

Zasadą działania antykoncepcji awaryjnej, czyli „tabletek po” jest opóźnienie wystąpienia owulacji lub całkowite zahamowanie owulacji. Oczywiście mechanizm tego działania jest inny, zależnie od substancji czynnej zawartej w „tabletce po”, jednak skutek jest jeden – komórka jajowa uwalniana jest później lub wcale, by nie dopuścić do zapłodnienia.

Tabletka dzień po w ciąży

„Tabletki po” stosowane są w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży – mowa tu o ciąży, która jeszcze nie istnieje. Jeśli kobieta podejrzewa, że już może być w ciąży, nie powinna przyjmować „tabletki po”. Trzeba również dodać, że zażycie tabletki, gdy już doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia (a np. kobieta jeszcze o tym nie wie) nie będzie powodowało przerwania ciąży.


„Tabletka dzień po” cena. Ile kosztuje „tabletka po”?

Antykoncepcja awaryjna nie należy w Polsce do leków refundowanych – są to tabletki płatne w 100%. Cena „tabletek po” jest oczywiście różna, zależnie od producenta oraz wybranej apteki. Może być to koszt rzędu 35-55 zł za tabletkę, może być również wyższy i zamykać się np. w przedziale 80-160 zł za tabletkę. Jeśli czas na to pozwala, warto przed zakupem podzwonić do kilku aptek z pytaniem „jaka jest cena „tabletki po” i jej aktualna dostępność”.


„Tabletka dzień po” opinie

Opinie o „tabletkach po” bywają podzielone i z pewnością nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. „Tabletki po” przez wiele osób uważane są za metodę aborcji, inne osoby natomiast są zdania, że stosowanie antykoncepcji ratunkowej pozwala uniknąć wielu niechcianych ciąż i porzucanych dzieci. Jest to oczywiście powiązane ze sposobem wychowania, wyznawanymi wartościami religijnymi i własną etyką. To również kwestia wiedzy, ponieważ przyczyną kontrowersji towarzyszących antykoncepcji awaryjnej jest często nieznajomość mechanizmu jej działania.


Tabletka po (72h) - pytania

Antykoncepcja ratunkowa wywołuje sporo kontrowersji, które w wielu przypadkach wiążą się z niedostateczną wiedzą. Przed zdecydowaniem się na zażycie „tabletki po” warto przeczytać o niej jak najwięcej wiarygodnych informacji, zasięgnąć porady lekarza i zapoznać się z ulotką producenta leku. Pomocne w rozwianiu wątpliwości mogą być również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czym jest tabletka dzień "po" i kiedy można ją sstosować?

„Tabletka po”, czy też antykoncepcja awaryjna/ratunkowa, to leki na receptę, które stosowane są, by zmniejszyć ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Stosuje się je w wyjątkowych sytuacjach, gdy kobieta ma uzasadnione podejrzenie, że odbyty stosunek seksualny z różnych przyczyn może zakończyć się ciążą, której nie planuje. „Tabletka po” może być stosowana przez kobiety w wieku rozrodczym, które nie mają przeciwskazań zdrowotnych do zażycia leku. Nie jest to stała metoda antykoncepcji i nie powinna być w ten sposób traktowana.

Czy tabletke dzień "po" mogę kupić bez recepty?

Do 2017 roku antykoncepcja ratunkowa była w Polsce dostępna bez recepty, jednak aktualnie już tak nie jest. „Tabletki po” można aktualnie kupić wyłącznie na receptę, jednak nie jest koniecznością udanie się po receptę do ginekologa. Recepta na „tabletkę po” może zostać wystawiona również przez innego lekarza, po przeprowadzeniu wywiadu i niestwierdzeniu u pacjentki przeciwskazań zdrowotnych. Trzeba zaznaczyć, że nie musi być to konsultacja stacjonarna – możliwa jest również porada lekarska online, co w wielu przypadkach pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.

Czy Tabletka "po" jest bezpieczna?

Każdy lek stosowany niezgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami może być szkodliwy dla zdrowia. Bardzo ważna jest tu zatem szczerość pacjentki podczas wywiadu lekarskiego i informowanie lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach. Istotne jest również zażywanie leku zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli wyłącznie okazjonalnie, w uzasadnionych przypadkach. O możliwych działaniach niepożądanych leku i przeciwskazaniach do zażycia informuje producent w ulotce, z którą powinno się zapoznać przed przyjęciem tabletki. Wszelkie wątpliwości powinno się konsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Czy zażycie Tabletki "po" może opóźnić moją miesiączkę?

Jednym z możliwych skutków ubocznych przyjęcia „tabletki po” może być opóźnienie miesiączki. Zwykle jest to niewielkie opóźnienie (do 7 dni), jednak w niektórych przypadkach może być to również większe opóźnienie. Jeśli oprócz wyraźnego opóźnienia miesiączki, kobieta zaobserwuje inne objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że zaszła w ciążę, powinna wykonać kontrolny test ciążowy, gdyż skuteczność działania „tabletek po” nie jest stuprocentowa.

Czy zastosowanie tabletki dzień "po" może mieć negatywny wpływ na moją płodność?

Stosowana zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami „tabletka po” nie powinna negatywnie wpływać na płodność i powrót do normalnej płodności powinien nastąpić stosunkowo szybko. Jakiekolwiek wątpliwości warto oczywiście skonsultować z lekarzem.

Jak należy przyjmować tabletkę dzień "po"?

Prawidłowe przyjmowanie „tabletki po” to przede wszystkim stosowanie się do zaleceń lekarza oraz informacji znajdujących się w ulotce. „Tabletka po” powinna być przyjmowana doustnie – zwykle jej zażycie jest niezależne od pory dnia i posiłków. Należy pilnować możliwego czasu zażycia tabletki po stosunku, jednocześnie mając na uwadze, że im szybciej „tabletka po” zostanie zażyta od współżycia, tym większa szansa na jej skuteczne działanie. Oczywiście czas na przyjęcie antykoncepcji awaryjnej jest różny, zależnie od znajdującej się w składzie „tabletki po” substancji czynnej. Trzeba również pamiętać o możliwości wystąpienia wymiotów – jeśli wystąpią one w najbliższym czasie po zażyciu leku (do 3 lub do 5 godzin), dla bezpieczeństwa dobrze będzie przyjąć ponowna dawkę. Prawidłowe przyjmowanie „tabletek po” to wreszcie stosowanie się do zasady, iż jest to wyłącznie lek do stosowania sporadycznego i nie może być stosowany zamiast innych metod antykoncepcyjnych.

Przyjmuję na stałe inne leki – czy mogę z nimi łączyć „tabletkę po”?

Antykoncepcja awaryjna może zaburzać działanie niektórych leków. Również niektóre leki mogą zaburzać działanie „tabletek po”. Właśnie w tym celu przeprowadzany jest wywiad lekarski, przed ewentualnym otrzymaniem recepty na „tabletkę po”. Ważne jest również, by zapoznać się z ulotką producenta, gdzie wyszczególnione są grupy leków, których nie powinno się łączyć z „tabletką po”. Trzeba dodać, że mowa nie tylko o lekach przyjmowanych w chwili obecnej, ale również o lekach zażywanych jakiś czas wcześniej.