EllaOne czy Escapelle – czym się różnią i która lepsza?

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-Recepty na Tabletkę dzień po.

Czas realizacji: ok 15 min. |59,99 zl



Wypełni formularz

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!


EllaOne a Escapelle – czym się różnią? Którą wybrać?

EllaOne i Escapelle to leki należące do antykoncepcji awaryjnej - stosuje się je zatem w sytuacjach sporadycznych, by chronić się przed nieplanowaną ciążą. Wskazaniem do zażycia ellaOne i Escapelle może być odbycie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, a także sytuacje, kiedy stosowane zabezpieczenia mechaniczne lub hormonalne z różnych względów mogły być nieskuteczne. Choć oba te leki należą do tzw. „tabletka dzień po”, posiadają inne substancje czynne i mechanizm działania. EllaOne i Escapelle różnią się wieloma cechami, w tym nie tylko ceną, ale również przeciwskazaniami, skutkami ubocznymi oraz sposobem przyjmowania.


Jakie „tabletki dzień po” są dostępne i jaka jest ich skuteczność?

Do „tabletek po” dostępnych w naszym kraju należą między innymi: ellaOne oraz Escapelle. Oba te leki mają chronić przed nieplanowaną ciążą, jednak posiadają inne substancje czynne oraz inne działanie.


„Tabletka dzień po” Escapelle

Substancją czynną "tabletka po Escapelle" jest lewonorgestrel. Nie jest do końca znany dokładny mechanizm działania tego związku, natomiast skutkiem przyjęcia tej substancji jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Uważa się ponadto, że lewonorgestrel może chronić uwolnioną już komórkę jajową przed zapłodnieniem i przeciwdziałać zagnieżdżeniu zarodka. Tabletka Escapelle powinna być zażyta maksymalnie w czasie 72 godzin po współżyciu (3 dni), jednak najbardziej skuteczna będzie, gdy zostanie przyjęta do 12 godzin po stosunku.


„Tabletka dzień po” ellaOne

Substancją czynną w "tabletka po EllaOne" jest octan uliprysalu. Jego działanie polega na hamowaniu owulacji poprzez hamowanie wyrzutu hormonu luteinizującego, więc tabletka będzie skuteczna wyłącznie w sytuacjach, gdy zostanie zażyta przed owulacją. EllaOne można przyjąć w czasie nie późniejszym niż 120 godzin po współżyciu (5 dni), jednak nie warto czekać do ostatniej chwili – tabletka najbardziej skuteczna będzie, jeśli zostanie zażyta nie później niż 24 godziny po współżyciu.


Jak kupić konsultacje lekarską z możliwością e-recepty na tabletkę "dzień po" ?


Ellaone czy Escapelle? Która lepsza?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z „tabletek po” jest lepsza, ponieważ może być to sprawa bardzo indywidualna. Oba te leki mają podobieństwa i różnice. Jeśli np. kobieta zwlekała z decyzją przyjęcia preparatu lub z różnych powodów nie zażyła tabletki w przeciągu trzech dni od współżycia, lepsza dla niej będzie ellaOne, ponieważ Escapelle nie będzie skuteczna (ellaOne można przyjąć w czasie do 5 dni po współżyciu, a Escapelle tylko w czasie do 3 dni po współżyciu). Biorąc pod uwagę cenę obu tych preparatów, korzystniejszą cenowo opcją jest natomiast Escapelle.

Należy również zwrócić uwagę na przeciwskazania, w tym np. na nadwrażliwość na składniki preparatów – w przypadku nadwrażliwości na octan uliprysalu, należy wybrać Escapelle, w przypadku nadwrażliwości na lewonorgestrel, trzeba wybrać EllaOne. Jeśli kobieta karmi piersią, lepsza będzie Escapelle, gdyż tu należy wstrzymać się z karmieniem dziecka tylko 8 godzin (w przypadku ellaOne to aż tydzień). Należy ponadto dodać, że oba te środki nie będą skuteczne, jeśli już doszło do zapłodnienia i implantacji zarodka.


Ellaone czy Escapelle - skutki uboczne obu leków.

Zażycie antykoncepcji awaryjnej może wiązać się z działaniem niepożądanym. Zarówno decydując się na ellaOne, jak i na Escapelle należy liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Szczegółowe informacje na temat skutków ubocznych poszczególnych leków należących do antykoncepcji awaryjnej podane są w ich ulotkach, ponieważ zależne są od substancji czynnej. Trzeba zaznaczyć, że najczęściej występujące działania niepożądane mogą być mylone ze wczesnymi objawami ciąży. Należą do nich między innymi nudności i wymioty, osłabienie i zmęczenie, bóle podbrzusza, a także tkliwość piersi i opóźnienie miesiączki. Jeśli opóźnienie miesiączki będzie większe niż 7 dni, a objawy towarzyszące mogą świadczyć o ciąży, dla pewności koniecznie należy wykonać test ciążowy.


„Tabletka po” ellaOne i Escapelle - czy recepta jest konieczna?

Jeszcze jakiś czas temu antykoncepcja awaryjna była w Polsce dostępna bez recepty, podobnie jak ma to do dziś miejsce w większości krajów europejskich. Zmiany w prawie sprawiły jednak, że obecnie antykoncepcję ratunkową, czyli zarówno Escapelle jak i ellaOne można zakupić jedynie na receptę. Nie musi być to jednak recepta otrzymana od ginekologa – może ją również wystawić inny lekarz, co jest bardzo istotne ze względu na krótki czas na przyjęcia leku po stosunku. Trzeba również dodać, że otrzymanie recepty na „tabletkę po”, w tym ellaOna i Escapelle, możliwe jest nie tylko po standardowej konsultacji lekarskiej (stacjonarnej), ale także po konsultacji online, o ile oczywiście lekarz w wywiadzie nie stwierdzi przeciwskazań do zażycia leku.


Recepta online na ellaOne i Escapelle – jakie są korzyści tego rozwiązania?

Zarówno ellaOne, jak i Escapelle najwyższą skuteczność wykazują, gdy zostaną zażyte w możliwie najkrótszym czasie od odbycia ryzykownego stosunku seksualnego. Umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską do ginekologa czy nawet lekarza pierwszego kontaktu nie zawsze jest jednak łatwe, a czas płynie bardzo szybko. Konsultacja online z lekarzem to opcja, gdy tego czasu jest bardzo mało – można w ten sposób uniknąć niepotrzebnego stresu i znacznie przyspieszyć przyjęcie tabletki. W czasie konsultacji online lekarz wykonuje wywiad, by sprawdzić, czy nie ma przeciwskazań do zażycia tabletki po, a jeśli takowych nie wykryje, wystawia pełnoprawną receptę online, którą można zrealizować w aptece.


Ellaone a Escapelle - cena „tabletek po”

Leki z grupy antykoncepcji ratunkowej, w tym tabletki ellaOne i Escapelle, nie podlegają w Polsce refundacji, co oznacza, że płatność za nie wynosi 100%. Ceny „tabletek po” różnią się oczywiście w różnych aptekach. Cena jednej tabletki ellaOne oscyluje w granicach 80-160 zł. Tabletka Escapelle jest tańsza – jej cena mieści się najczęściej w przedziale 35-55 zł. Dobrym rozwiązaniem, o ile czas na to pozwala, jest wcześniejsze sprawdzenie cen w Internecie lub wykonanie telefonów do kilku okolicznych aptek z pytaniem o cenę i dostępność antykoncepcji awaryjnej.


EllaOne i Escapelle jako metoda zabezpieczenia przed ciążą.

Trzeba pamiętać, że zarówno ellaOne, jak również Escapelle to tabletki, które przyjmuje się w sporadycznych przypadkach. Nie powinny być one traktowane jako zamienniki innych metod antykoncepcyjnych i nie powinny stać się główną metodą zabezpieczenia przed ciążą, nawet jeśli aktywność seksualna kobiety jest niewielka. Są to leki o wysokiej dawce hormonów, które powinny być stosowane z rozwagą – wyłącznie, gdy są niezbędne.


„Tabletka dzień po” opinie

Opinie o „tabletkach po” bywają podzielone i z pewnością nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. „Tabletki po” przez wiele osób uważane są za metodę aborcji, inne osoby natomiast są zdania, że stosowanie antykoncepcji ratunkowej pozwala uniknąć wielu niechcianych ciąż i porzucanych dzieci. Jest to oczywiście powiązane ze sposobem wychowania, wyznawanymi wartościami religijnymi i własną etyką. To również kwestia wiedzy, ponieważ przyczyną kontrowersji towarzyszących antykoncepcji awaryjnej jest często nieznajomość mechanizmu jej działania.