Escapelle Tabletka po

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e-Recepty na „tabletkę dzień po″ - Escapelle .

Czas realizacji: nawet 15 min (zależy od kolejki oczekujących) |59,99 zł



Wypełnij formularz

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!


Escapelle E-recepta online na „tabletkę dzień po”

„Tabletka po” Escapelle dostępna jest w Polsce wyłącznie na receptę, ponadto nie należy do leków refundowanych, więc należy za nią zapłacić 100%. Recepta może zostać wystawiona przez każdego lekarza (nie tylko ginekologa) po wywiadzie lekarskim, podczas którego nie zostaną stwierdzone przeciwskazania do zażycia preparatu. Pacjentka nie musi jednak marnować czasu i nerwów na próby rejestracji w przychodni, dojazd do ośrodka zdrowia i stanie w kolejkach do lekarza, ponieważ jest alternatywa. By otrzymać receptę na Escapelle wystarczy konsultacja lekarska online. To rozwiązanie szczególnie wygodne, jeśli ciężko jest zarezerwować wolny termin na lekarską konsultację stacjonarną, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że czas na przyjęcie Escapelle nie jest zbyt długi i każda godzina od stosunku działa na niekorzyść.


Jak zakupić konsultacje lekarską z e-receptą na Escapelle tabletkę po


„Tabletka po” Escapelle co to jest?

Escapelle to tabletki należące do grupy leków zaliczanych do antykoncepcji awaryjnej. „Tabletki po”, w tym między innymi właśnie Escapelle, stosowane mogą być w sporadycznych przypadkach, gdy kobieta podejrzewa, że może zajść w ciążę, ale nie planuje aktualnie potomstwa. Do takich sytuacji zaliczyć można np. nieplanowany stosunek bez zabezpieczenia, a także obawę, że stosowana wówczas metoda antykoncepcyjna mogła nie być skuteczna (np. źle przyjęto antykoncepcję hormonalną lub antykoncepcja mechaniczna zawiodła). Należy zaznaczyć, że Escapelle nie powinna być stosowana jako główna metoda zabezpieczenia przed ciążą – to antykoncepcja ratunkowa i wyłącznie w ten sposób powinna być traktowana.


Escapelle „Tabletka po” - podstawowe informacje

Antykoncepcja awaryjna, do której zaliczana jest „tabletka po” Escapelle, to grupa leków, które przyjmuje się z wyraźnej przyczyny, w sytuacjach sporadycznych. W składzie Escapelle znajduje się lewonorgestrel oraz substancje pomocnicze. Lewonorgestrel to substancja czynna, której dokładny mechanizm działania w kontekście antykoncepcji nie został jeszcze dobrze poznany, jednak jej zażycie skutkuje opóźnieniem lub hamowaniem owulacji. W niektórych źródłach podaje się również, że lewonorgestrel może także utrudniać zapłodnienie już uwolnionej komórki jajowej i zagnieżdżenie zarodka. Z podawanych skutków działania lewonorgestrelu wynika, że lek może zadziałać, jeśli zostanie przyjęty przed owulacją lub po niej – jednak wyłącznie do czasu implantacji zarodka w macicy.

Wskazania Escapelle

Lek Escapelle, jako typ antykoncepcji awaryjnej, powinien być przyjmowany w sporadycznych przypadkach. Wskazaniem do jego przyjęcia jest odbycie stosunku w dni płodne i podejrzenie, że z różnych przyczyn mogło wówczas dojść do zapłodnienia. Do przyczyn tych zaliczyć można:

  • Stosunek seksualny bez zabezpieczenia, a także przedwczesny wytrysk w pochwie lub najbliższej okolicy narządów płciowych.
  • Pękniętą lub zsuniętą prezerwatywę.
  • Uszkodzony, przesunięty lub źle usunięty kapturek lub krążek antykoncepcyjny.
  • Nieprawidłowości w zażyciu antykoncepcji hormonalnej (np. pominięcie dawki, przyjęcie leków, które mogą osłabiać jej działanie itp.).

Przeciwskazania Escapelle

Jak każdy lek, również Escapelle ma pewne przeciwskazania do przyjęcia. Właśnie dlatego tak istotny jest rzetelny wywiad lekarski przed otrzymaniem recepty.

  • Głównym przeciwskazaniem do zażycia tabletki Escapelle jest stwierdzona nadwrażliwość na choć jeden ze składników tego leku, a w tym zwłaszcza nadwrażliwość na lewonorgestrel..
  • Lek zawiera w składzie laktozę – nie powinien być więc przyjmowany przez kobiety, które mają stwierdzony niedobór laktazy, a także przez kobiety z zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy i nietolerancję galaktozy..
  • Lek nie powinien być zażywany również podczas karmienia piersią, ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki. By zmniejszyć ryzyko narażenia dziecka na lewonorgestrel, najlepiej odczekać minimum 8 godzin z karmieniem piersią (w tym czasie mleko można odciągnąć, ale nie można podawać go dziecku czy mrozić – należy je wylać).
  • Nie zaleca się również stosowania Escapelle u kobiet, u których występuje duże ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej lub które wcześniej cierpiały na zapalenia jajowodów..
  • Nie powinny leku przyjmować ponadto kobiety cierpiące na ciężkie zaburzenia czynności wątroby i choroby jelita cienkiego. Lek wówczas może być mniej skuteczny.
  • Tabletka Escapelle nie może być oczywiście również podawana dzieciom i nastolatkom przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Skuteczność Escapelle

Z zasady lek Escapelle stosowany jest w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jest to lek o stuprocentowej skuteczności. Czasem przyjęcie Escapelle może być niewystarczające, by uchronić się przed ciążą.

Tabletka działa najskuteczniej, jeśli zostanie przyjęta w pierwsze 12 godzin po stosunku, jednak może chronić przed ciążą również, jeśli przyjmie się ją później – maksymalnie do 72 godzin po współżyciu, wówczas skuteczność jej działania wynosi 84%. Lek będzie nieskuteczny, jeśli zostanie przyjęty później niż 72 godziny po odbyciu ryzykownego stosunku. Trzeba również dodać, że istnieją spekulacje, że skuteczność leku może być mniejsza przy wyższej masie ciała, jednak dane te są niejednoznaczne.

Skutki uboczne Escapelle

Jak każdy lek, również „tabletka po” może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Skutki uboczne przyjęcia tabletki Escapelle mogą być następujące:


„Tabletka po” Escapelle bez recepty?

Od 2017 roku antykoncepcja awaryjna, w tym również „tabletka po” Escapelle, dostępna jest w naszym kraju wyłącznie na receptę. W większości krajów europejskich awaryjne środki antykoncepcyjne można kupić w aptece bez recepty, jednak zmianę prawa w Polsce tłumaczono troską o bezpieczeństwo kobiet i bezpieczne stosowanie farmaceutyków, bez ich nadużywania. By otrzymać receptę na Escapelle, konieczna jest w naszym kraju konsultacja lekarska, podczas której nie zostaną stwierdzone przeciwskazania zdrowotne do zażycia leku. Nie musi być to jednak konsultacja z ginekologiem i nie musi być to również typowa konsultacja stacjonarna – receptę na Escapelle może wystawić inny lekarz, również po konsultacji online.


Recepta online Escapelle
jakie korzyści ma takie rozwiązanie?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej głównym problemem jest naglący czas. Nie są to tabletki, które można przyjąć w dowolnym momencie – np. tydzień po współżyciu, gdyż wówczas będą już nieskuteczne. Niestety nie zawsze jest możliwość umówienia się na wizytę lekarską w przychodni w dogodnym terminie, by lekarz wystawił receptę na Escapelle – wówczas rozwiązaniem jest konsultacja online z lekarzem, którą najczęściej można bez problemu umówić „od ręki”. W trakcie takiej konsultacji lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, na podstawie którego stwierdza, czy nie istnieją przeciwskazania do zażycia leku, a jeśli takowych nie znajdzie, wystawia pacjentce receptę online. Taka recepta online może być zrealizowana w każdej aptece.


Escapelle - kto może wypisać receptę?

„Tabletka po” Escapelle może być wypisana przez lekarza ginekologa, ale nie tylko. Wystawić może ją również inny lekarz z uprawnieniami, który przeprowadzi wcześniej wywiad lekarski i nie stwierdzi u pacjentki przeciwskazań do zażycia leku. Warto przypomnieć, że nie musi być to stacjonarna wizyta lekarska – dziś recepty na Escapelle wystawiane są również często po konsultacjach online. To ważna informacja, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce nie zawsze można dostać się do lekarza „od ręki”.


Escapelle a tabletki antykoncepcyjne

Lewonorgestrel nie jest przeciwskazaniem do kontunuowania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Preparat Escapelle nie wchodzi w interakcje z antykoncepcją hormonalną, dlatego po jego przyjęciu można wrócić do regularnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych, bez konieczności robienia przerwy w ich zażywaniu.

Escapelle a alkohol

Żadnych leków nie powinno łączyć się z alkoholem. Jest to nie tylko kwestia interakcji, które, zależnie od leku, mogą lub nie muszą nastąpić, ale również większe prawdopodobieństwo wymiotów. Jeśli dojdzie do wymiotów zanim tabletka Escapelle wchłonie się z układu pokarmowego, nie będzie ona w stanie spełnić swojego zadania. Choć nie wykazano bezpośrednich interakcji Escapelle z alkoholem, warto wstrzymać się z piciem alkoholu minimum do czasu wchłonięcia leku.

Escapelle a owulacja

Działanie preparatu Escapelle polega na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji. Zażycie tabletki naturalnie wpływa zatem na cykl menstruacyjny, przez co owulacja można nastąpić później lub nie nastąpić wcale. Jeśli tabletka Escapelle zostanie przyjęta za późno, to znaczy już po owulacji, jej podstawowe działanie nie będzie już skuteczne.

Escapelle w ciąży

Lewonorgestrel nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży, dlatego leku Escapelle nie należy zażywać przy podejrzeniu istniejącej już ciąży. Przyjęcie „tabletki po” Escapelle nie powoduje przerwania ciąży, jednak ze względu na ograniczone badania kliniczne nad niepożądanymi skutkami stosowania tego leku u kobiet w ciąży i płodu, należy zachować wszelkie środki ostrożności.


Ile kosztuje Escapelle?

Cena leku Escapelle zależna jest od apteki. W większości przypadków oscyluje ona w granicach 35-55 zł za jedną tabletką. Jeśli mamy taką możliwość i czas mocno jeszcze nie nagli, warto sprawdzić ceny Escapelle na stronach internetowych aptek lub przed zakupem zadzwonić do kilku z nich, by zapytać farmaceutę o koszt i dostępność tej „tabletki po”.


Escapelle – opinie

Opinie o antykoncepcji awaryjnej od zawsze są bardzo rozbieżne. „Tabletki po”, w tym również Escapelle są tematem bardzo kontrowersyjnym. Związane jest to między innymi z wyznawaną wiarą, sposobem wychowania, a także z poziomem wiedzy. Wiele osób uważa, że stosowanie „tabletek po” to forma aborcji, jednak dużo osób skłania się również ku opinii, że nie jest to lek wczesnoporonny. By wyrobić sobie opinię o Escapelle, warto poczytać jak najwięcej wiarygodnych źródeł dotyczących działania tego leku. Oczywiście decyzja o przyjęciu Escapelle powinna zostać podjęta świadomie przez kobietę, w oparciu o konsultację lekarską i po zapoznaniu się z ulotką oraz mechanizmem działania substancji czynnej.


Pytania Escapelle

Najwięcej kontrowersji dotyczących „tabletek po”, w tym również Escapelle, wiąże się z niewiedzą. Zanim podejmie się decyzję o zażyciu Escapelle, warto skonsultować się z lekarzem i przeczytać ulotkę tego leku, a także poznać mechanizm działania jego substancji czynnej. Pomocne z pewnością będą również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Escapelle:

Czym jest tabletka Escapelle ? Kiedy ją stosować?

Escapelle to tabletka stosowana w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży. Jest to typ antykoncepcji ratunkowej (awaryjnej), więc należy stosować ją z rozwagą. Escapelle nie należy do antykoncepcji dedykowanej do stosowania częstego czy długoterminowego, tylko sporadycznego. „Tabletkę po” Escapelle można zażyć, jeśli istnieje ryzyko zajścia w ciążę po odbytym stosunku seksualnym, np. gdy nie zastosowano żadnej metody antykoncepcji, a także w sytuacjach, kiedy stosowane zabezpieczenia hormonalne lub mechaniczne mogły okazać się nieskuteczne (zsunięta/pęknięta prezerwatywa, nieprawidłowo zażywana antykoncepcja hormonalna itp.). Escapelle najlepiej zażyć możliwie najszybciej po odbyciu ryzykownego stosunku seksualnego, gdyż wraz z czasem maleje skuteczność tego leku.

Czy do wykupienia tabletki Escapelle potrzebna jest recepta?

Escapelle należy do awaryjnych środków antykoncepcyjnych, które w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę. Nie można zatem kupić ich w aptece bez okazania wystawionej przez lekarza recepty. By otrzymać receptę na Escapelle, można udać się do ginekologa lub zarezerwować wizytę w przychodni. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, chociażby ze względu na krótki czas na możliwe przyjęcie leku (mamy na to zaledwie 72 godziny od stosunku). Jest tu jednak alternatywa - gdy czas nagli, a na stacjonarną poradę lekarską nie ma co liczyć, kobieta może skorzystać z konsultacji lekarskich online. Jeśli po szczegółowym wywiadzie lekarz nie stwierdzi przeciwskazań zdrowotnych do zażycia leku, wystawi on receptę online, którą można będzie bez problemu zrealizować w każdej aptece.

Czy Escapelle jest bezpieczna?

Należy pamiętać, że Escapelle powinna być stosowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Nie jest to lek przeznaczony do częstego lub długotrwałego stosowania, ponadto nie powinien być zastosowany dwa razy w jednym cyklu, ponieważ może wówczas go zaburzyć. Producent informuje o możliwych działaniach niepożądanych leku, a także o przeciwskazaniach do jego zażycia. Bardzo ważna jest również rzetelna konsultacja lekarska przed otrzymaniem recepty, a także zapoznanie się z ulotką leku przed jego przyjęciem - wówczas stosowanie Escapelle nie powinno być niebezpieczne.

Czy po zastosowaniu leku Escapelle może mi się opóźnić miesiączka?

Najczęściej zażycie leku nie wpływa na miesiączkę – zwykle występuje ona w oczekiwanym terminie i przebiega bez zarzutów, jednak mogą zdarzyć się tu odstępstwa. Należy pamiętać, że działania lewonorgestrelu polega na hamowaniu owulacji, w związku z czym preparat może opóźniać cały cykl, w tym również wystąpienie miesiączki. W większości przypadków opóźnienie miesiączki nie wynosi więcej niż 7 dni. Jeśli jednak po zażyciu Escapelle dojdzie do znacznego opóźnienia miesiączki, a oprócz tego wystąpią objawy, które mogłyby wskazywać na ciążę, należy niezwłocznie wykonać test ciążowy. Trzeba bowiem pamiętać, że skuteczność preparatu nie jest stuprocentowa i ciąża, choć mało prawdopodobna, nadal jest możliwa.

Czy zastosowanie leku Escapelle może mieć negatywny wpływ na moją płodność?

Substancja czynna zawarta w Escapelle może wpłynąć na cykl miesiączkowy i przyczynić się do jego zaburzeń. Lewonorgestrel może zarówno opóźnić owulację, jak również ją zahamować, w związku z czym czasowo wpływa na płodność. Nie są dostępne dane dotyczące wpływu długoterminowego tego leku na płodność, ale można spodziewać się, że w krótkim czasie po zażyciu leku wróci się do pełnej płodności. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak przyjmować lek Escapelle ?

Escapelle to antykoncepcja awaryjna, którą można zażyć wyłącznie w przeciągu 72 godzin od odbycia ryzykownego stosunku seksualnego. Najlepiej jednak nie czekać z przyjęciem „tabletki po” do ostatniej chwili, tylko zażyć ją możliwie najszybciej jak się da, ponieważ najwyższą skuteczność lek wykazuje, gdy zostanie przyjęty w przeciągu pierwszych 12 godzin po współżyciu. Lek Escapelle przyjmowany jest doustnie. Jeśli wystąpią wymioty w pierwszych trzech godzinach od zażycia tabletki, najlepiej przyjąć drugą dawkę, gdyż istnieje ryzyko, że lek może wydostać się podczas wymiotów z organizmu, jeszcze zanim zacznie działać.

Czy otrzymaną receptę na Escapelle zrealizuję w każdej aptece?

E-recepty to pełnoprawne recepty, które mogą być dzisiaj realizowane w każdej aptece. Oczywiście może zdarzyć się, że w wybranej aptece lek ten jest akurat niedostępny lub np. farmaceuta oczekuje na jego dostawę – wówczas realizacja recepty będzie czasowo niemożliwa. By oszczędzić sobie zatem czasu i niepotrzebnych nerwów, warto zadzwonić wcześniej do kilku aptek z pytaniem o dostępność leku oraz jego cenę.

Czy mogę łączyć Escapelle z innymi lekami, które przyjmuję przewlekle?

Lek Escapelle nie powinien być przyjmowany z niektórymi lekami. Właśnie dlatego bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski – należy poinformować lekarza o przyjmowanych aktualnie lekach, a także o preparatach, które były przyjmowane jakiś czas wcześniej. Niektóre z leków mogą bowiem hamować działanie Escapelle, nawet jeśli zażyte były w przeciągu ostatnich 4 tygodni. Są to między innymi leki stosowane w leczeniu padaczki, gruźlicy, HIV, zakażeń grzybiczych, a także leki na bazie dziurawca zwyczajnego. Interakcje na linii Escapelle-leki są dwukierunkowe. Oznacza to, że również lek Escapelle może zaburzać działanie niektórych leków, w tym np. cyklosporyny. Konkretną listę leków, które nie powinny być łączone z Escapelle producent zamieścił w ulotce – warto się z nią zapoznać przed przyjęciem „tabletki po”.